Пошук квитків
Звідки:
Куди:
Дата туди:
Дата назад:
Новина
Заборона на подорожі чи нові можливості: Що загрожує відмовникам від "паспорта вакцинації" в Україні

Ще не стартувала в Україні масова вакцинація від коронавірусу, як міністр охорони здоров'я натякнув на швидкий старт видачі нового документа, який повинен полегшити туристам життя під час пандемії. Це паспорт щеплень від ковід. Громадськість сурмить про нерівність, яку можуть спровокувати зміни в туристичній галузі, і про небажання кожного другого українця вакцинуватися. Водночас альтернативи документу, який стимулював би зняття карантинних обмежень, у світі поки немає

"Гадаю, що в лютому... ми дійсно почнемо масову вакцинацію в нашій країні. І все, що ви говорите про паспорти, про всі інші документи, які будуть отримувати громадяни Європейського Союзу, будуть отримувати також і громадяни України", - повідомив Максим Степанов.

Заяву про те, що в Україні видаватимуть сертифікати вакцинації і що також створено якийсь онлайн-реєстр вакцинованих, зробив і головний санітарний лікар. Але така заява дала українцям більше запитань, ніж відповідей.

Як працюватиме паспорт вакцинації і чи можна буде від нього відмовитися? Чи стане наявність такого документа обов'язковою вимогою для подорожей? І що чекає на українців, які не зможуть найближчим часом вакцинуватися? Про це - в нашому матеріалі.

Без паспорта не випустять за кордон?

Ідея впровадження документа, який надав би мандрівникам ряд пільг, не нова. Ще у квітні минулого року активно обговорювали можливість впровадження так званих "паспортів здоров'я", які би ґрунтувалися на наявності антитіл до коронавірусу. Припускали, що такі паспорти видаватимуть на підставі ІФА-тестування на імуноглобуліни G, тобто на найбільш довгострокові антитіла. Однак у більшості країн впровадження такого документа залишилося на рівні обговорення, адже не факт, що за місяць після проведення ІФА-тестування пацієнт гарантовано не буде джерелом зараження при прихованих формах перебігу коронавірусної хвороби.

У міру наближення в ряді країн масової вакцинації чиновники заговорили про впровадження такого документа вже на підставі вакцинації. Загалом і ця ідея не нова, адже раніше такі паспорти використовували для поїздок у тропіки. До них вносили дані про щеплення від жовтої лихоманки.

Поки єдиного формату такого паспорта немає. Але чимало країн самостійно ухвалюють рішення щодо запуску подібного документа в різних формах. У Росії, наприклад, з 1 січня на порталі держпослуг доступний Реєстр вакцинації, і там же можна завантажити сертифікат про її проведення. Деякі інші країни використовують генерувальні QR-коди програми.

Ті країни, які вже схвалили ідею впровадження паспорта вакцинації, поки що обговорюють тільки можливість впровадження додаткових пільг для вакцинованих від коронавірусу, але аж ніяк не додаткових заборон для тих, хто цю вакцинацію не провів.

Основна перевага, яку даватимуть різні варіації цього документа в різних країнах (щонайменше, в Польщі, Данії, Угорщині), стосується туризму. Однак в Ізраїлі спеціальний додаток дасть можливість ще й без обмежень відвідувати культурні та спортивні заходи, виходити на роботу і за покупками, в Польщі - використовувати медпослуги без додаткового тестування.

У Литві та Іспанії пішли від зворотного: планують реєстр "відмовників" від вакцинації, який буде доступний іншим країнам. Які санкції чекатимуть на таких громадян, поки невідомо.

Однак далеко не всі країни єдині в планах впровадження такого документа. Незважаючи на те що ще недавно під час обговорення паспортів на підставі ІФА-тестування Велика Британія пропонувала запустити спеціальний додаток, що підтверджує вакцинацію, риторика знову змінилася. Лондон спростував плани про впровадження "паспортів для вакцинованих". У Франції теж від ідеї поки відмовилися.

Чиновники ж тих країн, які ще не ухвалили конкретного рішення на рівні уряду (зокрема, Україна), найчастіше апелюють до рішення Всесвітньої організації охорони здоров'я, дистанціюючись від оцінки такої багато в чому скандальної ініціативи.

"Нині точних рекомендацій від ВООЗ про впровадження такого паспорта і критеріїв того, як він виглядатиме, ми не маємо. Це питання (впровадження паспортів здоров'я, - ред.), в якому дуже важко робити якісь прогнози. Цей вірус для нас абсолютно новий, йому тільки трохи більш ніж рік, і вакцини розробили в рекордно швидкий термін. Гадаю, рішення щодо паспортів варто ухвалювати вже виходячи з того, як розвиватиметься далі масове вакцинування, який відсоток громадян зробить щеплення від коронавірусу", - говорить у коментарі 112.ua Мар'яна Олеськів, голова Державного агентства розвитку туризму.

Якщо рішення ВООЗ щодо паспортів на підставі ІФА-тестування після тривалого обговорення виявилося негативним, то щодо паспортів вакцинації воно позитивне. Голова відділу з імунізації при Європейському відділенні ВООЗ говорив, що організація розглядає можливість створення такого електронного сертифіката разом із країнами-членами. Крім того, схожий проект у співпраці з ВООЗ вже розробляє Естонія. Однак запуск таких паспортів може затягнутися: представник організації Меліта Вуйнович заявляє, що поки їх впроваджувати передчасно.

Втім, президент Асоціації медичного туризму України Віолетта Янишевська впевнена, що надалі такий універсальний паспорт все ж буде створено.

"Якщо поляк, наприклад, полетить до Англії, навряд чи перевірка його вакцинації відбудеться легко, позаяк може не синхронізуватися з вимогами цієї країни. Гадаю, що у 2021 році ВООЗ, скоріш за все, впровадить єдину, уніфіковану систему. Можливо, це буде якась із нинішніх програм або інформацію буде внесено в закордонний паспорт. Тоді такий уніфікований підхід у підтвердженні вакцинації полегшить пересування мандрівників між країнами", - розповідає вона 112.ua.

Прем'єр-міністр Греції вже закликав Європейську комісію терміново розробити такий єдиний сертифікат для країн ЄС. Це питання він планує порушити на саміті 21 січня. А Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA) запланувала випуск Travel Pass з інформацією не тільки про вакцинацію, а й про негативний ПЛР-тест.

Поки створення універсального паспорта вакцинації залишається на рівні ідеї, головний санітарний лікар Віктор Ляшко анонсував збір даних про всіх щеплених в якусь електронну систему охорони здоров'я. За його словами, після впровадження паспортів вакцинації на міжнародному рівні українські лікарі зможуть оперативно видавати якісь "підтверджувальні довідки".

Нерівність через щеплення: а як же українці?

Хоча країни поки не заявляють, що паспорт вакцинації може стати обов'язковим для перетину кордону документом, правозахисники наголошують на тому, що певною мірою вакцинація стає примусовою. Особливо для ряду осіб, робота яких пов'язана із систематичними перетинами кордону. Таким чином, ті люди, чиїм переконанням вакцинація не відповідає, опиняються в ущемленому становищі.

Поки українські чиновники публічно не наголошують на питанні нерівності, це роблять представники інших країн. Наприклад, президент Румунії заявляє, що цей документ розділить населення Європи на дві категорії. А Томас Мертенс, голова Постійної комісії з вакцинації в Німеччині вважає, що привілеї необхідно впроваджувати тільки в умовах доступності вакцин. І тільки в галузях культури і послуг, але не в медицині та транспорті.

Про певну форму дискримінації можна говорити вже зараз, коли вакцина доступна обмеженому колу осіб. Бідні країни Азії та Африки досі не знають, де їм знайти гроші і як розв'язати проблему логістики, щоб прищепити хоча би невелику частину населення. З труднощами зіткнулася й Україна. Якщо розглядати план вакцинації, опублікований МОЗ, доступ до безкоштовної вакцини вдасться отримати тільки тим, хто перебуває в групі ризику. Велику ж частину туристів і тих, хто подорожує по роботі, до неї не віднесено.

При цьому придбання вакцини може бути не на кишеню українців. Хоча нині середня ціна вакцини становить близько 40 дол., ціна може істотно зрости. Це прямо підтверджують у ВООЗ, адже попит явно випереджатиме пропозицію.

"Впровадження паспорта вакцинації можна назвати правильним заходом, позаяк задекларована ефективність вакцин досить висока. Але на цей момент я бачу певну загрозу впровадження таких паспортів для України, оскільки Євросоюз, США, Ізраїль вже почали вакцинацію, і приблизно за 3 місяці більшу частину населення вже буде провакциновано. Українці ж найближчим часом вільно отримати вакцину не зможуть. У масову вакцинацію вже в лютому 2021 року я слабо вірю. Скоріш за все, її буде розтягнуто в часі як мінімум до кінця року, а як максимум - до кінця 2022-го. Таким чином, українці ризикують стати заручниками ситуації", - зазначає Янишевська.

Мало того, є іще один підводний камінь. Навіть якщо Україна в рекордні терміни масово вакцинує все населення, далеко не факт, що наші громадяни зможуть отримати той самий універсальний паспорт від Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Найімовірніше, головною умовою для отримання такого документа стане щеплення препаратом, який отримав схвалення ВООЗ. Нині це тільки Pfizer / BioNTech. Вакцина Sinovac, яку закуповує українська влада, навряд чи поповнить ряди сертифікованих ВООЗ у майбутньому: у Бразилії показали, що її ефективність становить 50,4%, в Індонезії – 65%. Цих показників поки явно недостатньо для схвалення ВООЗ.

Партія вакцин, які наша країна повинна отримати в рамках ініціативи COVAX (16 млн доз), теж поки не отримала сертифікату від ВООЗ. Втім, шанси на те, що після проходження останньої фази випробувань AstraZeneca, Novavax або Johnson & Johnson навесні все ж отримають "лайк" від ВООЗ, вище. До слова, ще невідомо, чи не буде зловживань у виборі вакцин, які підходять для видачі паспорта.

А якщо впровадження паспорта посприяє поширенню коронавірусу?

Скандальність впровадження нового паспорта полягає не тільки в питанні доступності вакцини, але й в її ефективності. Невідомо, наскільки люди з ковід-паспортом дійсно будуть безпечні для суспільства.

Максимальна ефективність вакцин, яку декларують виробники, - від 92 до 96%. Таким чином, як мінімум близько 4-5% людей з групи ризику все одно можуть захворіти навіть за умови вакцинації. Навіть якщо вакцини виявляться досить ефективними, є ризик, що залежно від особливостей організму щепленого, антитіла вироблятимуться протягом більш короткого терміну, ніж декларують виробники. А вони нині говорять про термін "імунітету" від півроку до року.

Тести на антитіла за фактом проведення вакцинації також можуть "збоїти". Є ризик, що вони зреагують на антитіла, що захищають від інших коронавірусних інфекцій. Адже новий вірус належить до цілої групи коронавірусів. Протягом якого терміну буде дійсний паспорт вакцинації, поки невідомо.

Крім того, епідеміологи зазначають: прищеплюється людина тільки від одного зі штамів вірусу. Однак ковід здатний мутувати, тож ризики хвороби щеплених ростуть.

"Ми досі не знаємо, можуть вакциновані люди переносити інфекцію чи ні. Допоки це не стане зрозуміло, ми не можемо бути впевнені в ефективності таких "паспортів", – говорить доктор Джулія Парсоннет, інфекціоніст зі Стендфордського університету.

Враховуючи всі ці фактори, впровадження паспорта вакцинації, з одного боку, може сприяти боротьбі з пандемією, позаяк більше людей захоче прищепитися від ковід та отримати привілеї. З іншого боку, ефект може бути зворотним, адже може дати своєму власникові та його оточенню хибну впевненість у безпеці. Крім того, є ризик підроблення даних, що також негативно впливатиме на поширення вірусу.

"Питання надійності такого паспорта може істотно ускладнити його реалізацію. У ЗМІ періодично виникають повідомлення про спроби українців заощадити на ПЛР-тесті для виїзду за кордон. Інформації про те, що це відбувається масово, агентство не має, але виключати цього ми не можемо", - говорить голова Держагентства з питань туризму Мар'яна Олеськів.

Теоретично цифровізація повинна допомогти уникнути цих ризиків. Big Tech планує створити єдиний цифровий паспорт вакцинації не тільки від коронавірусу. Планують, що дані про щеплення зберігатимуться в цифровому гаманці. Ще в жовтні ВООЗ та Естонія домовилися про співпрацю у створенні "свідоцтва вакцинації", електронної "жовтої картки". Однак в українській системі може спрацювати корупційний фактор, коли до реєстру може бути внесено свідомо неправдиві відомості самими медпрацівниками.

"Паспорт вакцинації" та медичний туризм

З  недослідженими ризиками вакцинації питання впровадження таких паспортів гостро стоїть для медичного туризму. З одного боку, він може врятувати багатьох із важкою формою перебігу хвороби. З іншого боку, вакцинація для них може бути ризикованою.

"Сьогодні медичному туристу в багатьох країнах необхідно проходити самоізоляцію. Це додаткові фінансові та часові витрати. І найчастіше у людей із серйозними захворюваннями просто немає часу перебувати на карантині. Наприклад, ті, хто вирішує вирушити до Ізраїлю на лікування, нині зобов'язані протягом 10 днів (раніше - 14) перебувати в карантинній зоні. І тільки після цього за умови негативного ПЛР-тесту пацієнти заходять на лікування. З погляду привілеїв, які може дати паспорт вакцинації, він матиме позитивний ефект для мільйонів мандрівників і тисяч медичних та оздоровчих туристів для оперативного виїзду за кордон", - говорить президент Асоціації медичного туризму України.

Однак Віолетта Янишевська зазначає, що необхідно ретельно оцінювати доцільність проведення вакцинації для медичних туристів.

"Ми, як Асоціація медтуризму, насамперед стоїмо на сторожі здоров'я пацієнтів. Нині світ тільки на початку шляху вакцинації і поки ще невідомо щодо віддаленого впливу вакцини на різні групи населення за півроку-рік. Вже нині ми бачимо випадки в деяких країнах, коли пацієнти похилого віку з набором хронічних захворювань вмирали після вакцинації. Ще невідомо, чи можна вакцинувати осіб, наприклад, з активною онкологією або активною онкогематологією, які перебувають в імуносупресії", - говорить Янишевська. 

Президент Української асоціації медичного туризму також зазначає: якщо паспорт здоров'я стане вимогою для в'їзду до ряду країн, деяким ургентним хворим доведеться вибирати країну, де такої вимоги не буде. Це істотно ускладнить доступ пацієнтів до медпослуг. Тому необхідним є напрацювання критеріїв особливого статусу пацієнтів і конкретних альтернативних процедур (наприклад, проведення тестування на коронавірус), які дозволять без перешкод потрапляти до інших країн.

А загалом туристична галузь розглядає можливість впровадження нового паспорта вакцинації з позитивом. Незважаючи на всі підводні камені впровадження паспорта вакцинації, поки альтернативу такому документу уявити важко. Тому в Держагентстві розвитку туризму припускають, що масова вакцинація буде стартом для відкриття кордонів і відновлення подорожей. Хоча голова Всеукраїнської асоціації туроператорів Ігор Голубаха менш позитивно налаштований  щодо впливу паспорта на галузь.

"Реальної користі для туризму незабаром навряд чи варто очікувати. Українцям буде простіше перетинати кордон і подорожувати, якщо наша держава насамперед чітко вибудує систему як вакцинації, так і тестування. Тоді ми будемо більш зрозумілими для міжнародних партнерів", - говорить він.

Стосується це і підроблення результатів ПЛР-тестів, і міжнародних скандалів, таких як наявність простроченого тесту у міністра інфраструктури Владислава Криклія, що не дозволив йому здійснити зустріч із прем'єр-міністром Казахстану.

Тому допоки в Україні не буде якісно забезпечено доступ населення до масової вакцинації і надійність даних про її проведення не буде підтверджено, ковід-паспорти нестимуть для країни більше ризиків, ніж переваг.

Хочеш 50% знижки на квитки?

Підпишись на розсилку і отримуй знижки на квитки

REIS.UA

Міжнародні автобусні перевезення: плануй свій рейс із системою «РЕЙС»!
Міжнародні перевезення – провідна галузь вітчизняного ринку автотрансферу. Зручне географічне розташування України, наявність розвинутої мережі автошляхів, насичена соціально-логістична інфраструктура створюють позитивні умови для якісної доставки пасажирів у країни СНД і Європи.

Міжнародні автобусні перевезення б’ють рекорди з популярності. На відміну від залізничного, авіа- чи морського видів транспорту, трансфер автобусом має численні переваги, серед яких - цінова доступність квитків.

Автобусні перевезення по Європі, організовані провідними автотрансферними компаніями, - це можливість бюджетної мандрівки самому чи й навіть з родиною. Споглядаючи крізь вікно автобусу історичні принади та мальовничі краєвиди Польщі, Угорщини, Франції, Чехії, Словаччини, Німеччини, можна робити фотознімки, вести відео-щоденник.

Вхід через соцмережі
Немає акаунта??
Реєстрація

Вхід

Вхід через соцмережі
Немає акаунта??
Реєстрація